Współpraca

Fundacja “Pojednanie” jest służbą, zbudowaną z ludzi będących jednocześnie częścią rodziny Kościoła Chrześcijańskiego Wieczernik. Fundacja jest owocem dynamicznie rozwijającej się posługi na rzecz budowania mostów pojednania i przyjaźni między narodem żydowskim a polskim. W późniejszym czasie również z narodem niemieckim.

Wizja działalności fundacji jest integralną częścią wizji Kościoła. Jesteśmy włączeni, z woli Boga Izraela, w proces zbliżenia się do siebie Żydów i nie Żydów. To dwie części ludzkości pozostają przez wieki w stanie konfliktu i wrogości. Przez Mesjasza Jeszuę, ten mur wrogości między tymi dwoma częściami ludzkości, jest zburzony. Dzieje się to z powodu Bożego zamiaru, żeby stworzyć jednego nowego człowieka (list do Efezjan 2,13-15). Przez setki lat Żydzi i reszta ludzkości trwali w stanie
wrogości z powodu „teologii o zastąpieniu.” Antyjudaizm i antysemityzm to zatruty owoc „teologii o zastąpieniu.” To spowodowało wiele pogromów i okrutnego prześladowania Żydów. Dziś Bóg okazuje Żydom i nie Żydom swoją łaskę. Dlatego że Bóg przygotowuje drogę dla przyjścia Mesjasza. Dlatego, jak mówi prorok Izajasz: ‘każda dolina niech będzie podniesiona, a każda góra i pagórek obniżone; co nierówne, niech będzie wyrównane, a strome zbocza niech się staną doliną.” Izajasz 40,4

Izrael.

W roku 2003 Irena Stankiewicz wyjechała do Izraela, żeby tam modlić się o ten kraj oraz o narody. Z czasem dołączyła do niej Ania Gulba. Przez 12 lat służyły modlitwą w Izraelu, z tego 10 lat w Polskim Domu Modlitwy. Dzięki temu mieliśmy otwarte drzwi do Izraela.

W roku 2007 otwarły się dla nas drzwi do serc ludzi mieszkających w Izraelu. Spotkaliśmy się bowiem, w Tel Awiwie, z siódemką Ocalałych z Holokaustu. Jedna z tych osób cudem ocalała z pogromu kieleckiego w 1946 roku. była Miriam Guterman. Wysłuchaliśmy wtedy historii polskich Żydów, którzy boleśnie doświadczyli antysemityzmu od Polaków. Słysząc te często bardzo dramatyczne historie, powiedzieliśmy wtedy to jedno słowo, którego w przeszłości zabrakło: PRZEPRASZAM. W ciągu dwóch godzin spotkania przeszliśmy drogę nieufności, a nawet wrogości, do miłości. Muszę tu wspomnieć słowa, które po spotkaniu wypowiedziała jedna z uczestniczek, Ziuta Hartman. Ziuta była, mówiąc delikatnie, bardzo nieufna kiedy nas zobaczyła. jednak po spotkaniu podeszła do mnie (Edek) i do Ireny mówiąc: „Wy jesteście aniołami z Polski! Ja nigdy takich Polaków nie spotkałam. Zapraszam was do mojego domu. Możesz mieszkać za mną ile chcecie.” To był cud pojednania! To był najważniejszy moment naszego spotkania z Izraelem, spotkanie z ludźmi. Bo Izrael to przede wszystkim ludzie. Tak rozpoczęła się nasza historia pojednania.

Trzy tygodnie po spotkaniu, mieliśmy okazję spotkać, już w Polsce, dużą grupę młodzieży z Izraela. Młodzież izraelska wraz z opiekunami i przewodnikami podróżuje po Polsce po “miejscach zagłady”, ucząc się w ten sposób historii Holokaustu. To spotkanie z ponad 200 osobową grupą miało podobny przebieg jak wcześniejsze w Tel Awiwie. Młodzi ludzie wyrażali swój ból wspominając historię swoich dziadków, którzy mieszkali w Polsce. Nasza reakcja była podobna jak wobec Ocalałych. Wyraziliśmy żal i przeprosiliśmy za grzechy naszych przodków. I znowu Niebo otwarło się nad nami. Spotkanie przeciągnęło się do północy. Nie mogliśmy się rozstać. Musicie wiedzieć, że w tamtym czasie młodzież izraelska podróżująca po Polsce nie miała prawie żadnych kontaktów z Polakami. Zatem był to naprawdę przełom! Wieść o tym spotkaniu oraz o szczególnie pozytywnej reakcji młodzieży szybko rozniosła się wśród przewodników i nauczycieli w Izraelu. Zadziałał efekt „domina.” Rozpoczęła się niezwykła seria spotkań z młodzieżą. Miejscem tego spotkania był z reguły kielecki cmentarz
żydowski. Tuż obok memoriału upamiętniającego ofiary pogromu kieleckiego. Spotkania te mają dwa podstawowe przesłania. Uniżenie, pokuta oraz wyrażenie naszej miłości do Izraela. Coś niezwykle głębokiego dzieje się wtedy między nami. Jakbyśmy zamykali historię nienawiści i śmierci, a otwierali historię miłości i przyjaźni.

Przez wszystkie te lata mieliśmy przywilej przemawiać do prawie 20 tysięcy młodych izraelczyków z kilkudziesięciu miast i szkół w Izraelu. Jesteśmy wdzięczni Panu Yaccovovi Kotlickiemu, którego poznaliśmy w sierpniu 2007 roku podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Menory w Kielcach. W spontanicznej rozmowie, na naszą prośbę, widząc nas po raz pierwszy, zgodził zorganizować spotkanie z Ocalałymi w Tel Awiwie. Od tego pamiętnego spotkania w Kielcach rozpoczęła się
nasza historia. Yaccov jest prezesem Stowarzyszenia Żydów Kieleckich w Izraelu.

Współpraca z narodem niemieckim. MARSZ ŻYCIA.

W roku 2012, potomkowie niemieckich nazistów przyjechali do Polski, aby uniżyć się przed Żydami i Polakami za grzechy swoich ojców i dziadków. Ci niezwykle złamani ludzie przepracowali swoje rodzinne historie i wzięli odpowiedzialność za
przeszłość. Ich uniżenie i pokuta pochwyciły nasze serca. Właśnie w 2012 roku odbył się pierwszy Marsz Życia w Polsce. Od tamtego czasu jesteśmy w stałym kontakcie. Marsz Życia dotarł również do Kielc.

Od tamtego spotkania w 20212 roku mamy przekonanie, że Bóg łączy Polaków i Niemców, żeby razem stali za Izraelem. Podjęliśmy razem wiele inicjatyw na drodze budowania mostów pojednania i przyjaźni. Wspomnę tylko Konferencję Przyjaźni w 2014 roku w Tybindze i letni obóz w Mikorzynie latem 2015 roku noszący nazwę „Cud Pojednania.” W styczniu 2016 roku, w Warszawie, zorganizowaliśmy pierwsze publiczne wydarzenie mające na celu wyrażenie naszej solidarności z Izraelem i sprzeciwu wobec antysemityzmu. Był to „Marsz Poparcia dla Izraela” w Polsce.


Fundacja.

Po “Marszu Poparcia dla Izraela” doszliśmy do przekonania, że nadszedł czas aby powołać do życia Fundację. Zostaliśmy zarejestrowani w lutym 2017 roku. Fundacja stała się bardzo dobrym narzędziem do współpracy z lokalnymi władzami przy organizacji marszów, seminariów i festiwali. Jako przykład wymienię tylko trzydniowe wydarzenie „Cymes w Kielcach, czyli Śladami Kultury Żydowskiej.” Przez ostatnie lata byliśmy organizatorami lub współorganizatorami Marszów Życia w Kielcach, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku, jak również konferencji i seminariów w całej Polsce. Wspieraliśmy również Marsz Narodów w Jerozolimie w 2018 roku oraz Konferencję i Marsz Narodów w kilku miastach w Izraelu w 2019 roku.

Wszyscy wolontariusze fundacji “Pojednanie” są członkami Kościoła Chrześcijańskiego Wieczernik w Kielcach. Współpracujemy z naszymi przyjaciółmi w wielu miastach w Polsce, Izraelu i Niemczech. Naszym ambasadorem w Izraelu, jest Igal Even Ziv. Igal ma polskie korzenie. Jego ojciec urodził się w Izbicy k. Zamościa.

Prezesem fundacji “Pojednanie” jest Edward Ćwierz

http://fundacjapojednanie.com

Facebook

Spotkanie w siedzibie fundacji “Pojednanie” i Kościoła Wieczernik
Cmentarz żydowski w Kielcach
Cmentarz żydowski w Kielcach
Spotkanie z młodzieżą z Izraela, kielecki cmentarz żydowski
“Cymes w Kielcach, czyli Śladami Kultury Żydowskiej”, rynek